top of page

Niezbędnik Nauczyciela – Stationery Bag or rather Teacher Survival Kit?

Jeśli uczysz dzieci lub młodzież i zależy Ci na tym aby Twoje lekcje były kreatywne, inspirujące i sprawiały Twoim uczniom radość, musisz wyjść poza schemat robienia ćwiczeń z książki. Nie trzeba porzucać podręcznika, ale dobrze urozmaicić zajęcia wplatając w nie gry, ruch, piosenki oraz elementy projektów. Mogą to być bardziej rozbudowane projekty takie jak, np. ‘design a robot from recycled materials and describe its functions' lub zadanie zawierające chociażby drobny element rysowania tak jak na załączonym handoucie. Aby sprawnie przeprowadzić zajęcia na których uczniowie pracują nad projektem należy zawsze mieć przy sobie dobrze wyposażony ‘niezbędnik – stationery bag’.Dlaczego nauczyciel powinien mieć ‘niezbędnik’?

Dzieci często mają piórniki z różnymi przyborami, ale co jeśli z jakichś powodów nie będą miały akurat tego co jest potrzebne? Nie będziesz mogła/mógł przeprowadzić zaplanowanych zajęć, lub będzie to trudne, bo dzieci będą musiały czekać na nożyczki, kredki lub inne przybory, co zabierze cenny czas w którym można prowadzić założone aktywności. Najlepiej jeśli zawsze będziesz mieć „plan B” aby móc polegać na sobie i na tym co przynosisz do klasy. Ponadto, ucząc zwłaszcza małe dzieci trzeba być super zorganizowanym i przygotowanym na każdą ewentualność tak aby nie zaburzało to naszego „Classroom Management’ zgodnie z zasadą ‘downtime is your enemy’.


Co powinno znaleźć się w niezbędniku nauczyciela?


Niezbędnik nauczyciela - Stationery Bag
Niezbędnik nauczyciela - Stationery Bag

Podane przykłady dotyczą grupy 12 osobowej, która pracuje w podgrupach 3x4. Jeśli uczysz przedszkolaki lub klasy I-III dobrze mieć nożyczki, klej i ołówek dla każdego dziecka w grupie.

 • Nożyczki – pamiętaj też o uczniach leworęcznych, którym łatwiej jest operować specjalnie wyprofilowanymi nożyczkami

 • Klej – wybieraj małe sztyfty. Kleje szybko wysychają i w ten sposób unikniesz niepotrzebnego wyrzucania

 • Ołówki – do nauki pisania najlepsze są ołówki średnio twarde HB.

 • Kredki – 2 pudełka 24 kredek powinny wystarczyć dla grupy 12-ga dzieci. Dla młodszych dzieci przygotuj kredki woskowe, dla starszych mogą być ołówkowe.

 • Gumka do ścierania – 4 gumki

 • Temperówka – wystarczy 1 ale taka z pojemniczkiem, żeby uczniowie nie musieli biegać do kosza

 • 4 markery suchościeralne do pisania po tablicy, na mini tablicach lub po prostu na kartkach

 • 4 zakreślacze do projektów. Obowiązkowo fioletowy i zielony do sprawdzania prac techniką Assessment for Learning (AfL) „Perferct Purple / Green for Growth”

 • Blue tag – masa mocująca – potrzeba wybrać taką, która nie brudzi. Po co? Do przyklejania flashcards, tekstów do ‘running dictation’ czy słów do ‘word hunt’

 • Większe nożyczki dla nauczyciela – czasem chcesz coś szybko wyciąć i łatwiej mieć nożyce dopasowane do dorosłej ręki

 • Reward Stamps – pieczątki z napisem np. ‘well done’ czy ‘great job’ – nie tylko pozwalają uczniowi poczuć satysfakcję z dobrze wykonanego zadania, ale są też szybkim sposobem na przekazanie rodzicowi, że dane zadanie/praca domowa zostało sprawdzone

 • Naklejki – dzieci uwielbiają naklejki. Na pewno nie można z nimi przesadzać i wręczać je za każde wykonane zadanie, co nie będzie sprzyjało budowaniu motywacji wewnętrznej. Natomiast 1 naklejka otrzymana na koniec zajęć na pewno wywoła uśmiech na twarzy każdego małego ucznia 😊

Pamiętaj o tym aby wszystkie przybory były atestowane i nie zawierały szkodliwych substancji.

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page